WANT TO STUDY AT LLU?

en student.JPG

Šis ir vecais LLU portāls. Mūsu jaunā mājas lapa pieejama ŠEIT

Latvijas Lauksaimniecības universitātes fakultātes

 

Zinātnieku naktī LLU aicina iepazīt kristālu brīnumaino daudzveidību

26. septembrī Latvijas astoņās pilsētās tiks organizēta Zinātnieku nakts, kurā durvis lieliem un maziem interesentiem vērs arī Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) Jelgavā un ļaus ielūkoties noslēpumainajā zinātnes pasaulē.
Foto: no LLU arhīva

Šogad Zinātnieku nakts tematika saistīta ar kristāliem, tādēļ LLU fakultātēs un laboratorijās būs iespēja iepazīt kristālu daudzveidīgo dabu un to pielietojumu dažādās jomās, sākot no pārtikas ražošanas līdz pat koka un metālu apstrādei. Turklāt ikviens interesents arī varēs atklāt kristālu izmantošanas līkločus, ko ar noslēpumainības plīvuru aizklājusi vēsture.

Zinātnē kristāli tiek definēti kā cietvielas, kuras veidojošie atomi, molekulas vai joni ir izkārtoti noteiktā, regulārā kārtībā, kas atkārtojas visās trīs telpiskajās dimensijās. Līdz ar to kristāliskā struktūra sastopama visu veidu materiālos ar visu veidu ķīmiskajām saitēm.

Sadzīvē par kristāliem pieņemts uzskatīt pat tādas cietvielas, kam ir tikai skaista ģeometriska forma vai tām ir īpaši izveidotas regulāras šķautnes. Kas patiesībā ir kristāli? Uz šo jautājumu Zinātnieku nakts apmeklētājiem centīsies atbildēt LLU zinātnieki.

Pārtikas tehnoloģijas un Lauksaimniecības fakultātēs visi kopīgi meklēsim kristālus pārtikā, neaizmirstot, ka sākotnēji ar šo terminu grieķu valodā tika apzīmēts ledus un ka saikne ar kristāliem ir arī bitēm un medum.

Turpretim kristālu cietības un izturības eksperimentos Zinātnieku nakts apmeklētājus iesaistīs Tehniskās fakultātes inženieri un Lauku inženieru fakultātes būvzinātnes pārstāvji. Tādējādi ikviens būs liecinieks kristālu brīnumainajām pārvērtībām dažādu ārēju faktoru ietekmē. Līdzīgas atziņas par kristāliem sniegs Meža fakultātes zinātnieki, kas tos ļaus saskatīt arī koksnē.

Savukārt ainavu arhitekti aicinās aplūkot līdzības kristālu un apkārtējās vides daudzšķautņainībā, līdz ar to interesentiem atklās kristāliem piemītošās īpašības ainavu veidošanā.

Par vēsturisko līkloču pastaigu būs parūpējušies Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes zinātnieki, kas ne tikai atklās faktus par kristāliem un to izmantošanu iepriekšējos gadsimtos, bet arī vedinās ikvienu apjaust kristālu nozīmi mūsdienās – savā un līdzcilvēku ikdienas dzīvē.

Septiņās Zinātnieku nakts pieturvietās, ko piedāvās LLU Jelgavā, apmeklētāji varēs iegūt jaunas atziņas, būt par lieciniekiem interesantos demonstrējumos un eksperimentos un izprast daļiņu no plašās zinātnes pasaules.

Detalizēta LLU Zinātnieku nakts programma pieejama raksta pielikumā.

Zinātnieku nakts ir Eiropas līmeņa pasākums, kuru organizē Latvijas Zinātņu akadēmija, Latvijas augstskolas, zinātniskie institūti un citas ar izpēti saistītas institūcijas. Pasākums Latvijā noritēs jau devīto gadu pēc kārtas. Ar šo pasākumu Latvija iekļaujas to daudzo Eiropas valstu - Eiropas Zinātnieku nakts organizētāju skaitā, kuras septembra nogalē organizē dažādus pasākumus vairāk kā 300 Eiropas pilsētās, lai atraktīvā veidā skaidrotu zinātnes sasniegumus un ļautu ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos.

Nosaukums Datnes izmērs
Zinātnieku nakts programma 1.44 MB
Lana Janmere
Publicēts: 21.09.2014 23:46llu_uznemsana2.jpg

Jaunākā galerija

img

Uzmanību!

 j-pils baneris.JPG