WANT TO STUDY AT LLU?

en student.JPG

Šis ir vecais LLU portāls. Mūsu jaunā mājas lapa pieejama ŠEIT

Latvijas Lauksaimniecības universitātes fakultātes

 

LLU Zinātnieku naktī – Zinātne veselīgai dzīvei

30. septembra vakarā visā Latvijā norisināsies Zinātnieku nakts pasākumi. Jau tradicionāli atklāt zinātnes noslēpumus aicina arī Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU), kuras zinātnieki šogad interesentiem palīdzēs saprast, kā zinātne spēj nodrošināt veselīgu dzīvi. Dažādas aktivitātes notiks vairākās LLU fakultātēs Jelgavā un zinātniskajos institūtos Dobelē, Pūrē un Priekuļos.

Jelgavā Zinātnieku nakts aktivitātes plānotas Jelgavas pilī un sešās fakultāšu ēkās Jelgavas pilsētā no plkst. 18.00 līdz 22.00. Jelgavas pils (Lielā iela 2) durvis interesentiem būs atvērtas visu vakaru. Tajā laikā būs iespējams rast atbildes uz jautājumiem, vai augsne ir veselīgas pārtikas pamats, kas ir viedie sensori, gudrā māja un "trokšņotāju" mērītāji un uzzināt, kā bišu saimes tiek apsaimniekotas ar viedo tehnoloģiju palīdzību.  Veselīgas dzīves līkločos ļaus ielūkoties augsnes pētnieki no Lauksaimniecības fakultātes un informācijas tehnoloģiju radītāji no Informācijas tehnoloģiju fakultātes.

Jelgavas pils pagalmā plkst. 18.00 un 19.00 LLU Sporta centra treneru vadībā būs iespēja saprast, kā iegūt veselu miesu, un izmēģināt dažādus vingrojumus.

Savukārt plkst. 19.00 sāksies Sociālo un humanitāro zinātņu institūta zinātnieku vadīts seminārs "Vesels gars veselā miesā", lai rastu atbildes uz jautājumiem, kas ir veselība, kas ir dramatiskā medicīna un kā notiek veselā saprāta meklējumi sūfismā, kas ir islāma reliģijas padziļināts strāvojums. Interesantiem būs iespēja klausīties zinātnieku ziņojumus, iesaistīties diskusijās un piedalīties viktorīnā.

Tehniskajā fakultātē (J. Čakstes bulvāris 5) zinātnieki uz veselīgas dzīves nosacījumiem aicinās palūkoties no tehnoloģiju izmantošanas viedokļa un iepazīstinās ar elektrovelosipēda, elektromobiļa un pneimobiļa darbību. Zinātnieku nakts apmeklētājiem tiks dota iespēja klātienē aplūkot šos dabai draudzīgos pārvietošanās līdzekļus. Turpretim Meža fakultātes Kokapstrādes katedrā (Dobeles iela 41) zinātnieki veselīgas dzīves aspektus meklēs nevis tehnoloģijās, bet dabā un atbildēs uz jautājumiem, kā koks ietekmē cilvēka veselību un ko veselīgu slēpj mežs.

Vides un būvzinātņu fakultātē (Akadēmijas iela 19) zinātnieki aicinās piedalīties būvniecības eksperimentos un pārliecināties, ka ir iespējama "zaļa" būvēšana, izmantojot kaņepes, kā arī novērtēt ūdens ietekmi uz veselīgu dzīvi. Pašiem mazākajiem būs iespēja piedalīties laivu regatē ūdens plūsmu Daugavas modelī, izmantojot no papīra veidotas laiviņas.

Augu un kukaiņu dzīvēs Zinātnieku naktī ļaus ielūkoties Lauksaimniecības fakultātes zinātnieki (Strazdu iela 1). Interesenti varēs vērot, kā tiek panākta augu labsajūta un iepazīties ar augu slimībām. Zinātnieki aicina ņemt līdzi slimus augus un kopīgi noskaidrot tā bojājumu cēloņus. Tāpat būs iespēja iepazīties ar veselīgo bišu produktu ieguves procesu.

Veselīgas dzīves traucēkļu jeb slimību izraisītājiem pievērsīsies arī Veterinārmedicīnas fakultātes zinātnieki (K. Helmaņa iela 5), kuri stāstīs un rādīs, kā veidojas cilvēku un dzīvnieku slimības un kas ir jādara, lai no tām izvairītos.

Turpretim veselīgu dzīvi no cilvēka labsajūtas viedokļa aicinās izvērtēt pārtikas zinātnieki Pārtikas tehnoloģijas fakultātē (Rīgas iela 22). Apmeklētājiem būs iespēja pārdomāt veselīga uztura aspektus, pašiem noteikt produktu skābumu, modelēt brokastis un noteikt ķermeņa masas indeksu. Aktivitātes būs pieejamas no plkst. 17.30. Pasākumi tiks organizēti plkst. 17.30; 18.30; 19.30; 20.30 un 21.30. Vienas grupas grupas lielums - līdz 25 cilvēkiem.

Zinātnieku nakts aktivitātes pirmo reizi tiek plānotas arī LLU zinātniskajos institūtos citur Latvijā – Dobelē, Pūrē un Priekuļos.

Plaša pasākumu programma sagaida Dārzkopības institūta (Graudu iela 1, Dobele) apmeklētājus no plkst. 15.00 līdz 21.00. Ikvienam būs iespēja aplūkot izstādi "Āboli un bumbieri manā dārzā", skatīties Rīgas Kinostudijas dokumentālo filmu par selekcionāru Pēteri Upīti "Esības prieks", piedalīties orientēšanās spēlē Dārzkopības institūta dārzā un doties ekskursijā uz jaunajām institūta laboratorijām (20 -25 cilvēki grupā). Institūta zinātnieki ļaus rast atbildes uz jautājumiem "Kāds ir Tava vārda DNS?", ""Zila oga - sarkana sula" - vai tas iespējams?", "Kad ābols ir gatavs?", "Kādās krāsās mirdz augsne?".

Savukārt Dārzkopības institūta Pūres dārzkopības pētījumu centra kolēģi (Tukuma novads, Pūre, Abavas iela 2) stāstīs un rādīs veselīgus dārzeņus un augļus. Apmeklētājiem būs iespēja vērot eksperimentus, demonstrējumus, kā arī piedalīties konkursā un pārbaudīt savas zināšanas par augļiem un dārzeņiem. Aktivitātes norisināsies no plkst. 16.00 līdz 21.00.

Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu Pētniecības centrā (Cēsis, Lenču iela 9/11, Vecā alus darītava) no plkst. 19.00 līdz 23.00 ikvienam būs iespēja vērot veselīgus kultūraugus, kas ir zinātnieku selekcijas darba mērķis. Pasākumā notiks zinātnieku pētniecības rezultātu demonstrējumi par un ap kartupeļiem, tritikāli un citiem kultūraugiem.

 

Lana Janmere
Publicēts: 21.09.2016 11:04llu_uznemsana2.jpg

Jaunākā galerija

img

Uzmanību!

 j-pils baneris.JPG